RSS feed for Dan

Dan has logged 169 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
House IV

House IV

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
House III: The Horror Show

House III: The Horror Show

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
1922

1922

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Journey to the Far Side of the Sun

Journey to the Far Side of the Sun

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Edit this entry