RSS feed for Dan

Dan has logged 55 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sumo

Little Miss Sumo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Married an Anti-Fan

I Married an Anti-Fan

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry