RSS feed for Dan
  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "Be a shoe."

    Its been a long time getting Snowpiercer to the UK, but I finally got to see it! Also, since we dont get Parasite over here until next year, it was worth catching up on a Bong Joon Ho film that I missed.

    The basic premise of Snowpiercer sees the entire planet frozen by a failed attempt to tackle global warming. All of humanity has supposedly been wiped out, aside from those who boarded the Snowpiercer train. It…

  • Joker

    Joker

    ★★½

    Joker is definitely one of the most interesting films of the year. A bold reinvention of the comic book genre that, to its credit, doesn't feel like any other comic book movie I've ever seen. Having said this, I feel like I'm very much in the minority with this one in that I don't think it's a cinematic masterpiece.

    Joker has a number of elements which I do think are very excellent and worth noting. Firstly, to address the obvious:…

  • National Theatre Live: Fleabag

    National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

    The stage version of Fleabag truly shows what an incredible performer Phoebe Waller-Bridge is, holding a full audience's attention for over an hour with nothing but a simple monologue.

    The writing is truly brilliant. Irreverent, funny and sad all at once, gradually unearthing the guilt and pain at the heart of the character, and all while making you laugh.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    Ad Astra is the latest in a long line of sci-fi films that use the cosmic to examine the intimate. Against the expansive backdrop of the solar system, we follow Joe McBride, played by Brad Pitt, as he travels to Neptune to find his father, who went missing on an exploration mission thirty years prior.

    The film's pace is mostly slow and thoughtful, taking time to show us spectacular wide shots of the solar system while Joe's internal monologue gives…

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    Back in 2017, IT was a runaway success. The blend of fun-house horror, comedy and genuine heart was a perfect storm, making it the highest grossing R-Rated horror movie of all time. I loved the first installment so naturally IT: Chapter 2 was one of my most anticipated films for this year. So how does it measure up?

    IT: Chapter Two is a bigger, more ambitious film than it's predecessor. Chapter One was a linear, streamlined and very effective coming…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★★

    Who knew a film about a guy sitting in a room taking phone calls could be so intense?

    This low-budget Danish film just goes to show how effective a good script, a great actor and solid direction can be, as that's almost all The Guilty has to work with. Despite the narrow scope of the location, the stakes feel high and the twists and turns of the plot are brilliantly executed.

    Jakob Cedergren is also great in the lead role.…

  • The Fanatic

    The Fanatic

    Truly insane 🤯

    John Travolta sniffs a guy's earlobe and it's a highlight of the film!

    It also features the most brilliantly awful opening line for a character I've maybe ever seen: 'I can't talk too long, I gotta poo.'



  • It

    It

    ★★★★½

    One of my favourites from back in 2017 and it's still great! I love how IT is like a fun-house of a horror movie, using funfair and carnival-esque scares which feels like exactly the right choice given how Pennywise's favourite physical form is that of a clown.

    The kids are all fantastic in their roles, investing you in their characters from the word go, and Bill Skarsgård makes a brilliant impact using the limited screen time he is given.

    Rewatched in preparation for Chapter 2!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    I had forgotten how the character work in this is really effective, really letting you get to know each character in a short timespan. Gunn gives the film a distinct style and personality that gives it a big boost of energy.

    Also, Drax is great and I could watch an entire film of him just being a weirdo!

    (Rewatched in 4DX)

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★½

    Quentin Tarantino's ninth film (or tenth depending on how you view Kill Bill), appears to be a more divisive film than some of his previous work. The film plays out as a fairytale tribute to 1960's Hollywood, steeped in nostalgia and reverence for the time period. We follow Rick Dalton - a 'has-been' by his own admission - as he comes to terms with entering the twilight years of his fame.

    I had heard complaints going into this that the…

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★

    This really doesn't feel like it has a reason to exist.

    Following the same basic outline as the original film, this version brings very little new to the table other than a drone and Jared Harris putting in a turn that feels oddly reminiscent of Mad-Eye Moody.

    The filmmaking is competent enough that it's at least watchable, but it pales in comparison to the original.

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★★½

    This film has some genuinely solid jolts and scares in it. Takashi Shimizu sets a creepy and uncomfortable atmosphere from the very start and sustains it throughout, slowly unraveling the mystery of a murder-suicide in a creepy Japanese house.

    The ghosts of Kayako and Toshio are almost omnipresent, making them feel like a substantial threat to anyone who comes into contact with them, and the gutteral croaking sounds that accompany Kayako's arrival ratchets up the tension at several key moments.…