RSS feed for Dan

Dan has logged 50 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chasing Great

Chasing Great

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Results

Results

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mascots

Mascots

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poi E: The Story of Our Song

Poi E: The Story of Our Song

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
No

No

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Cab to Darwin

Last Cab to Darwin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry