RSS feed for Dan

Dan has logged 164 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pork Pie

Pork Pie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Student

The Student

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Best Day Ever

The Best Day Ever

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flight Crew

Flight Crew

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poi E: The Story of Our Song

Poi E: The Story of Our Song

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Variety

Variety

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On An Unknown Beach

On An Unknown Beach

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry