Dan has logged 560 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
24
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cooties

Cooties

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Saving Silverman

Saving Silverman

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Doors

The Doors

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diner

Diner

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry