Dan has logged 72 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Space

The Space

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
Read the review Edit this entry  
30
Wedding Daze

Wedding Daze

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Copycat

Copycat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Oath

The Oath

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Space

The Space

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of the Dark

Out of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
Jade

Jade

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shivers

Shivers

1975
×
★½
Read the review Edit this entry