• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Midnight Mass

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★½

  • Lucy in the Sky

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • MFKZ

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★

  • American Honey

    ★★★½

  • Love

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★½

  • Smiley Face

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★