dantesring has logged 220 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gorgo

Gorgo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Duel

The Grand Duel

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Johnny Yuma

Johnny Yuma

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Star: HR Giger’s World

Dark Star: HR Giger’s World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Papillon

Papillon

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wizards

Wizards

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Was the Night

Dark Was the Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moon Zero Two

Moon Zero Two

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Railroadin'

Railroadin'

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Small Talk

Small Talk

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hand

The Hand

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Noon Till Three

From Noon Till Three

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry