dantesring has logged 25 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Children

The Children

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Philip Glass: Looking Glass

Philip Glass: Looking Glass

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Call Me Trinity

They Call Me Trinity

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
From One Second to the Next

From One Second to the Next

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Altman

Altman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
History of the Eagles

History of the Eagles

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
★★½
Edit this entry  
10
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Author! Author!

Author! Author!

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dark Mountain

Dark Mountain

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry