Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Danielle

Danielle

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Danielle
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Danielle’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Jimmy Savile: A British Horror Story

    Jimmy Savile: A British Horror Story 2022

    ★★½ Watched by Danielle 25 Apr 2022

    Too much about Jimmy’s fame, too less about the victims and the crimes Jimmy did. Disgusting man from day one.

  • The Simpsons: When Billie Met Lisa

    The Simpsons: When Billie Met Lisa 2022

    ★★ Watched by Danielle 24 Apr 2022

    That jam session could have gotten a bit more deeper

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★½ Watched by Danielle 17 Apr 2022

    Ariana DeBose definitely deserved the Oscar!

  • Lead Me Home

    Lead Me Home 2021

    ★★★ Watched by Danielle 29 Mar 2022

    Soooo what’s the solution for these people then?

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by Danielle 19 Mar 2022

    We all should find our inner red panda sometimes.

  • Anne+: The Film

    Anne+: The Film 2021

    ★★★ Watched by Danielle 21 Feb 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I enjoyed the movie and the representation and the inclusivity. I adore the actress who plays Anne but something was missing for me. I prefer the series actually since there was much more room to really deep dive into the characters. The break up sucked btw!

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter 2021

    ★★★ Watched by Danielle 20 Feb 2022

    I didn’t really understand the reason of why she took the doll and at first I thought it was about Nina being her daughter. But I lived the camera work.

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    ★★★½ Watched by Danielle 03 Feb 2022

    Go Ayleen!

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by Danielle 28 Jan 2022

    I love the colors used in this movie and the black and brown people representation.

  • Ferry

    Ferry 2021

    ★★★½ Watched by Danielle 29 Dec 2021

    Nice to see how Ferry started his whole criminal life and his relationship with Daan. Frank Lammers is a good actor in my opinion.

  • Death to 2021

    Death to 2021 2021

    ★★½ Watched by Danielle 28 Dec 2021

    Thank god it’s only 1 hour long otherwise we would be more fucked. And we are fucked already

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★½ Watched by Danielle 26 Dec 2021

    The storyline is fitting the current situations in the world so well.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17

Review Tags

1
  • netflix
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro