Sort by

daanish has logged 227 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encounter

Encounter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Catfish

Catfish

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where Am I Going?

Where Am I Going?

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
1943-1997

1943-1997

1997
×
Edit this entry  
18
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Christmas Treasure

A Christmas Treasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry