Sort by

Daniel has logged 74 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Awesome; I Fuckin' Shot That!

Awesome; I Fuckin' Shot That!

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Visual Mafia

Visual Mafia

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Slipknot: Welcome to our Neighborhood

Slipknot: Welcome to our Neighborhood

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sides of a Horn

Sides of a Horn

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cowboy Dan

Cowboy Dan

×
★★★★
Edit this entry  
18
Sela (Drink)

Sela (Drink)

×
Edit this entry  
18
The Independent State of Nandi

The Independent State of Nandi

×
★★
Edit this entry  
18
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
To Die By Your Side

To Die By Your Side

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Edit this entry  
12
Peace, Love and Understanding

Peace, Love and Understanding

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Frog Baseball

Frog Baseball

1992
×
★★★
Edit this entry