Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Control

Control

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry