D has logged 307 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brink's Job

The Brink's Job

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Liza Minnelli: Liza with a Z

Liza Minnelli: Liza with a Z

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Hand

Black Hand

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Joe

Little Joe

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry