lainey🏹 has logged 91 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry