Sort by

darewidows has logged 36 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry