Sort by

dark tyler has logged 221 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
White God

White God

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Golden Yeggs

Golden Yeggs

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
Deduce, You Say

Deduce, You Say

1956
×
★★
Edit this entry  
15
The Wearing of the Grin

The Wearing of the Grin

1951
×
★★½
Edit this entry  
15
The Scarlet Pumpernickel

The Scarlet Pumpernickel

1950
×
★★½
Edit this entry  
15
The Ducksters

The Ducksters

1950
×
★½
Edit this entry  
15
Scaredy Cat

Scaredy Cat

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★
Edit this entry  
15
Dough for the Do-Do

Dough for the Do-Do

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Signs of Life

Signs of Life

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wabbit Twouble

Wabbit Twouble

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
My Bunny Lies Over the Sea

My Bunny Lies Over the Sea

1948
×
★★½
Edit this entry  
14
Water, Water Every Hare

Water, Water Every Hare

1952
×
★★★
Edit this entry  
14
What's Up Doc?

What's Up Doc?

1950
×
★★
Edit this entry  
14
Bully for Bugs

Bully for Bugs

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Diving Hare

High Diving Hare

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Fury

Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Norway

Norway

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Blast

A Blast

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Bypass

Bypass

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Norway

Norway

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry