OB has logged 75 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★
Edit this entry  
08
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★½
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nerve

Nerve

2016
×
★½
Edit this entry  
08
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Edit this entry  
08
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Argo

Argo

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
½
Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
½
Edit this entry