• Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

  • Dopesick

  • No Time to Die

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★★

  • Black Widow

  • Tenet

    ★★½

  • Mulan

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • 1917

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Yesterday

  • Booksmart

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • The Favourite

  • First Man

    ★★★

  • Ready Player One

  • Game Night

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • The Post

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Darkest Hour

  • Lady Bird

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★½

  • Alien: Covenant

  • Baby Driver

  • The Big Sick

    ★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★½

  • Snowden

  • The Founder

  • Lion

  • Hacksaw Ridge

  • Arrival

    ★★★

  • Independence Day: Resurgence

    ★★

  • The Nice Guys

  • Silicon Cowboys

    ★★★★

  • Deadpool

  • Hail, Caesar!

  • Eddie the Eagle

  • Manchester by the Sea

  • The Martian

    ★★★★

  • The Bad Education Movie

    ★★★½

  • Pixels

    ★★

  • Sicario

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Chappie

    ★★★★

  • Ex Machina

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★½

  • Paddington

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • The Imitation Game

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • '71

  • The Grand Budapest Hotel

  • Boyhood

  • Whiplash

    ★★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½