Sort by

Shawn has logged 136 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slugs

Slugs

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Snow Creature

The Snow Creature

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Canal

The Canal

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bio Zombie

Bio Zombie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Primeval

Primeval

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Weekend

Death Weekend

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soultaker

Soultaker

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
The Roost

The Roost

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Giggles

Dr. Giggles

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Something Weird

Something Weird

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vampire in Venice

Vampire in Venice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Home Sick

Home Sick

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death

Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death

1989
×
★½
Read prior review Edit this entry  
19
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Death Ship

Death Ship

1980
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Trog

Trog

1970
×
★½
Read prior review Edit this entry