Sort by

Michael has logged 244 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witness

Witness

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
Read the review Edit this entry  
06
Censor

Censor

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween: 25 Years of Terror

Halloween: 25 Years of Terror

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry