Sort by

BETTER CALL SHISUI has logged 209 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
28
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kate

Kate

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry