RSS feed for Matt

Matt has logged 62 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spiral

Spiral

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Project Gutenberg

Project Gutenberg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gwen

Gwen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
31

31

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted World of El Superbeasto

The Haunted World of El Superbeasto

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breaker! Breaker!

Breaker! Breaker!

1977
×
★★
Edit this entry  
24
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No One Can Touch Her

No One Can Touch Her

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Critters Attack!

Critters Attack!

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brink

The Brink

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Line Walker 2: Invisible Spy

Line Walker 2: Invisible Spy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Divine Fury

The Divine Fury

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hands of the Ripper

Hands of the Ripper

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
School Spirit

School Spirit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bravest

The Bravest

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry