Sort by

Matt has logged 170 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basilisk

Basilisk

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Found Footage Phenomenon

The Found Footage Phenomenon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassins of Brotherhood

Assassins of Brotherhood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fist of Legend

Fist of Legend

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yaksha: Ruthless Operations

Yaksha: Ruthless Operations

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebellious Reign

Rebellious Reign

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dawning

Dawning

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chamber of Terror

The Chamber of Terror

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight

Midnight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Passenger

The Passenger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Abandon

The Abandon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
When I Consume You

When I Consume You

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Presence

Presence

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Creeping

The Creeping

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outwaters

The Outwaters

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When the Screaming Starts

When the Screaming Starts

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Malibu Horror Story

Malibu Horror Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Masking Threshold

Masking Threshold

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Commando

The Commando

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tag-Along

The Tag-Along

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Virus:32

Virus:32

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry