DarkthroneTane has logged 161 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dread

Dread

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Critters

Critters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry