Sort by

Darren has logged 344 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Women of Wongo

The Wild Women of Wongo

1958
×
Read the review Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scoop

Scoop

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
Performance

Performance

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★
Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
12
From the Manger to the Cross

From the Manger to the Cross

1912
×
★★★★
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★½
Edit this entry  
08
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Dreams

Dreams

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dying Swan

The Dying Swan

1917
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry