Sort by

Darren has logged 363 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
God's Not Dead: A Light in Darkness

God's Not Dead: A Light in Darkness

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Cow

Funny Cow

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Idol Dancer

The Idol Dancer

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tehran Taboo

Tehran Taboo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry