Sort by

Darren has logged 461 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aswang

Aswang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Butt Boy

Butt Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wendy

Wendy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flame of My Love

Flame of My Love

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Victory of Women

Victory of Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry