RSS feed for Darren
  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★

    Barely developed the shameful portion of this man's story and relegated the tragedy almost entirely to the post feature text. Disappointing and inoffensive to a fault.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Perfect film-making

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★

    The best Jim Carrey has ever been ...and if I don't see you...

  • 13th

    13th

    ★★★★

    Important documentary making that trots along a fair pace. This, in hindsight, is to its credit as an educational device. DuVernay's interview style must be something pretty special to get the likes of Newt Gingrich to admit how disappointing the truth of much of American law-making around the war on drugs was. Nothing about the realities told here is reassuring and nothing provides all that much comfort for the future, but as long as people continue to make and watch material like this, there is hope.

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★★½

    I entirely expected this film to be one I wished I had watched nearer its release date. The delay cost the film nothing in my opinion. Peak 90s Tom Hanks is difficult to deny but when a performance as special as Michael Clarke Duncan's runs alongside, the result is irrefutable. Like The Shawshank Redemption a few years earlier, this is a film that allows the full range of emotions it provokes, time to breathe and is unapologetic in how earnestly…

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

    I feel many will see this as a typical, shallow, angsty teen story with characters constructed solely to serve the first world problems of their middle class upbringing. It is far from that and whilst there is a lot crammed in to its 100 minutes, there is value and consolation in the way it deals with the issues particularly to those who have ever been put in any of the situations depicted as a young adult. Not every film about…

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    A bi-annual watch as a minimum, perfect in every way and is almost as relevant now as it has been at any point in the last 30 odd years.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    "Do you wanna go see if that listening booth still works?"

    The scene in the booth is the single best depiction committed to film that I have seen of THAT moment in your very first proper relationship

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★

    Why would you put 'Gotta go fast' in the passenger seat of a truck for the second act? Not horrible for kids but that's because somebody shoehorned Sonic into a generic kids movie, and with difficulty.

  • Disturbia

    Disturbia

    ★★★

    Teen angst themed 'Rear Window' which rushes to conclusion, shifting the tone too heavily in the third act. Passable

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★★

    Unflinching

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Thoroughly enjoyable and all the better for Waititi resisting the urge to trot out bafoon Hitler too often.