Sort by

Darcie has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zookeeper

Zookeeper

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Censor

Censor

2021
×
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
True Story

True Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
One of Our Dinosaurs Is Missing

One of Our Dinosaurs Is Missing

1975
×
½
Edit this entry  
08
Puss in Books: Adventures of the Library Cat

Puss in Books: Adventures of the Library Cat

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Mist

The Mist

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
18
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
½
Read the review Edit this entry