Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry