Sean has logged 324 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serena

Serena

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Lands

The Dead Lands

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drácula

Drácula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry