RSS feed for Andrew

Andrew has logged 71 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
Edit this entry  
31
La Notte

La Notte

1961
×
Edit this entry  
30
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Amarcord

Amarcord

1973
×
Read the review Edit this entry  
30
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
Edit this entry  
30
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zion

Zion

2018
×
Edit this entry  
28
K-9

K-9

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Tom Segura: Ball Hog

Tom Segura: Ball Hog

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Bert Kreischer: Hey Big Boy

Bert Kreischer: Hey Big Boy

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Commuter

The Commuter

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Run the Race

Run the Race

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
18
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
Edit this entry  
18
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★½
Edit this entry  
16
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer School

Summer School

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read prior review Edit this entry  
14
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
Read the review Edit this entry