RSS feed for laura

laura has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Justice for Natalee Holloway

Justice for Natalee Holloway

2011
×
Edit this entry  
26
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 19th Wife

The 19th Wife

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Center Stage: On Pointe

Center Stage: On Pointe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Buying the Cow

Buying the Cow

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Lies in Plain Sight

Lies in Plain Sight

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Left to Die

Left to Die

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story

A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry