RSS feed for DarthTarantino

DarthTarantino has logged 102 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★
Edit this entry  
21
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Guard

The Guard

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
Edit this entry  
01
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read prior review Edit this entry  
24
Klown

Klown

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
My Name Is Modesty: A Modesty Blaise Adventure

My Name Is Modesty: A Modesty Blaise Adventure

2004
×
★½
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Win Win

Win Win

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Edit this entry