Dave has logged 35 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Can Heironymus Merkin Ever Forget Mercy Humppe and Find True Happiness?

Can Heironymus Merkin Ever Forget Mercy Humppe and Find True Happiness?

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Aunt Alice?

What Ever Happened to Aunt Alice?

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Trouble

Big Trouble

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I.Q.

I.Q.

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bachelor in Paradise

Bachelor in Paradise

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Some Girls

Some Girls

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roughly Speaking

Roughly Speaking

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where the Boys Are '84

Where the Boys Are '84

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lisa

Lisa

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eye of the Beholder

Eye of the Beholder

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Blindfold

Blindfold

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ira & Abby

Ira & Abby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry