Sort by

lucas has logged 62 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
03
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
27
Dinosaur Eggs in the Living Room

Dinosaur Eggs in the Living Room

2011
×
Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Edit this entry  
19
I Love You, Bressan

I Love You, Bressan

2021
×
Edit this entry  
18
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boys Presents: Diabolical

The Boys Presents: Diabolical

2022
×
Edit this entry  
07
Solmatalua

Solmatalua

2022
×
Edit this entry  
07
Curupira e a Máquina do Destino

Curupira e a Máquina do Destino

2022
×
Edit this entry  
07
Sunday Morning

Sunday Morning

2022
×
Edit this entry  
06
Paterno

Paterno

2022
×
Edit this entry  
03
Filme Particular

Filme Particular

2022
×
Edit this entry  
02
Upa, Neguinho!

Upa, Neguinho!

2021
×
Edit this entry  
28
Mirador

Mirador

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
out of frame

out of frame

×
Edit this entry  
13
Spirits and Rocks: An Azorean Myth

Spirits and Rocks: An Azorean Myth

2020
×
Edit this entry  
13
Terraria

Terraria

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Pacific

Pacific

2019
×
Edit this entry  
13
Na Impermanência dos Equinócios

Na Impermanência dos Equinócios

2019
×
Edit this entry  
13
Um Documentário Brasileiro

Um Documentário Brasileiro

2021
×
Edit this entry  
13
Em Busca de Lélia

Em Busca de Lélia

2017
×
Edit this entry  
13
Diz Que É Verdade

Diz Que É Verdade

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Eneida

Eneida

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Three Dead People

Three Dead People

2003
×
Edit this entry  
07
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Take Five

Take Five

1972
×
Edit this entry  
20
Executive Order

Executive Order

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mar de Fogo

Mar de Fogo

2014
×
Edit this entry  
15
1.5

1.5

×
★★★★★
Edit this entry  
13
White Night

White Night

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
08
Kbela

Kbela

2015
×
Edit this entry  
08
Lavra Dor

Lavra Dor

1968
×
Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charli XCX: Alone Together

Charli XCX: Alone Together

2021
×
Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry