Sort by

DasKulturblog has logged 318 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Conference

Conference

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Der starke Hans

Der starke Hans

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Die Hexenprinzessin

Die Hexenprinzessin

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Das Märchen vom goldenen Taler

Das Märchen vom goldenen Taler

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Helene, die wahre Braut

Helene, die wahre Braut

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Babe

Babe

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Huck Finn

The Adventures of Huck Finn

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Emil and the Piglet

Emil and the Piglet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
New Mischief by Emil

New Mischief by Emil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pippi Longstocking

Pippi Longstocking

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Familie Bundschuh im Weihnachtschaos

Familie Bundschuh im Weihnachtschaos

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Secret

Le Secret

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drei Schwestern

Drei Schwestern

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In der Familie: Part 2

In der Familie: Part 2

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adolescents

Adolescents

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★
Edit this entry  
27
X.Y.U.

X.Y.U.

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Life's Pedal

Life's Pedal

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Time o´ the Signs

Time o´ the Signs

2020
×
★★
Edit this entry  
27
A Mind Sang

A Mind Sang

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Grab Them

Grab Them

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Being human

Being human

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hate

Hate

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
ZOO

ZOO

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Going Down Alone

Going Down Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Kanya

Kanya

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Souvenir, Souvenir

Souvenir, Souvenir

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Awkward

Awkward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Heart of Gold

Heart of Gold

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
White Eye

White Eye

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Parrot Lady

The Parrot Lady

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Da Yie

Da Yie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Galactic Twin Galaction

My Galactic Twin Galaction

2020
×
★★
Edit this entry  
26
The Wings

The Wings

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Edge

The Edge

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Candela

Candela

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Manchador

The Manchador

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vigile

Vigile

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Zwart

Zwart

2019
×
★★½
Edit this entry