RSS feed for dauerwatcher

dauerwatcher has logged 147 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Flight Before Christmas

The Flight Before Christmas

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wild Chicks

The Wild Chicks

2006
×
★★
Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★
Edit this entry  
24
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Edit this entry  
07
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Edit this entry  
03
iGenius: How Steve Jobs Changed the World

iGenius: How Steve Jobs Changed the World

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Men Do what Men Can

Men Do what Men Can

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Eleanor's Secret

Eleanor's Secret

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry