RSS feed for dauerwatcher

dauerwatcher has logged 87 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Berlin layers of movement

Berlin layers of movement

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
The Internship

The Internship

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
15
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fortune Cookie

Fortune Cookie

1991
×
★★
Edit this entry  
16
Fed Up

Fed Up

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The 100 Years Show

The 100 Years Show

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Steve Jobs: Billion Dollar Hippy

Steve Jobs: Billion Dollar Hippy

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Edit this entry