Sort by

Dave has logged 236 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Battleship

Battleship

2012
×
Edit this entry  
30
Topaz

Topaz

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★½
Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★½
Edit this entry  
08
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Edit this entry  
08
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★
Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Edit this entry  
07
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
Edit this entry  
06
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry