Sort by

Dave has logged 20 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Edit this entry  
12
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry