• Us

    ★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★½

  • One Red Nose Day and a Wedding

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★½

  • What She Said: The Art of Pauline Kael

    ★★★½

  • First Man

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Sweat

    ★★½

  • Nothing Like a Dame

    ★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Grandpa's Great Escape

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Ratburger

    ★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★★

  • Howards End

    ★★★★

  • The Bookshop

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Finding Your Feet

    ★★★½

  • Wonder Wheel

    ★★★½

  • The Man Who Invented Christmas

    ★★★

  • Goodbye Christopher Robin

    ★★★★½

  • Breathe

    ★★★★½

  • Chappaquiddick

    ★★★½

  • Disobedience

    ★★★½

  • Apostasy

    ★★★★

  • Crooked House

    ★★★½

  • Victoria & Abdul

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Queers.

    ★★★★½

  • Man in an Orange Shirt

    ★★★★★

  • Edie

    ★★★½

  • A Bundle of Trouble: An Aurora Teagarden Mystery

    ★★★

  • Decline and Fall

    ★★★½

  • Red Nose Day Actually

    ★★★★

  • Dead Over Heels: An Aurora Teagarden Mystery

    ★★★

  • Against the Law

    ★★★½

  • Becoming Bond

    ★★★★

  • David Stratton: A Cinematic Life

    ★★★★½

  • When We Rise

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Viceroy's House

    ★★★

  • Tom of Finland

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • In Plain Sight

    ★★★½

  • A Street Cat Named Bob

    ★★★★

  • Dark Angel

    ★★★½

  • I'm Not Ashamed

    ★★★½

  • This Beautiful Fantastic

    ★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

    ★★★

  • The Julius House: An Aurora Teagarden Mystery

    ★★★½

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★★½

  • The Founder

    ★★★½

  • Sing

    ★★★★

  • Lion

    ★★★½

  • Queen of Katwe

    ★★★★

  • A United Kingdom

    ★★★★

  • The Light Between Oceans

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • David Brent: Life on the Road

    ★★★½

  • Embrace

    ★★★★½

  • Absolutely Fabulous: The Movie

    ★★★

  • Looking: The Movie

    ★★★★

  • Tommy's Honour

    ★★★½

  • On Wings of Eagles

    ★★½