Sort by

David has logged 343 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fracture

Fracture

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry