RSS feed for Dave
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Robowar

Robowar

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadly Life of a Ninja

Deadly Life of a Ninja

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
Challenge of the Lady Ninja

Challenge of the Lady Ninja

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Impossible Woman

Impossible Woman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Warm Nights on a Slow Moving Train

Warm Nights on a Slow Moving Train

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cold Moon

Cold Moon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brimstone and Treacle

Brimstone and Treacle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rate It X

Rate It X

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Four Riders

Four Riders

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Delightful Forest

The Delightful Forest

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Young People

Young People

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yellow River Fighter

Yellow River Fighter

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Accident Man

Accident Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Core Logo

Hard Core Logo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Space Truckers

Space Truckers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trilogy of Swordsmanship

Trilogy of Swordsmanship

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ferat Vampire

Ferat Vampire

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Men Are Brothers

All Men Are Brothers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Water Margin

The Water Margin

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Celia

Celia

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Time

Star Time

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, the Jury

I, the Jury

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creatures from the Abyss

Creatures from the Abyss

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder 101

Murder 101

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oasis

Oasis

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hands You Shake

The Hands You Shake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Angry Guest

The Angry Guest

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thor

Thor

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Julie Darling

Julie Darling

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Man Standing

Last Man Standing

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Small One

The Small One

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry