• Clear and Present Danger

    Clear and Present Danger

    ★★★★

    I’ve watched a bunch of Jack Ryan stuff this week and here is my conclusion: the most dangerous place in the world to be is anywhere near Jack Ryan, who constantly survives situations where literally everyone else dies

  • Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2

    ★★★½

    Tails is annoying, the human plotlines are uninteresting, and the emerald lore stuff is a waste of time. 

    But the action scenes are cool and Jim Carrey is so compelling that he alone almost justifies this thing. Dude is operating at like Robin Williams-level brilliance almost.

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★½

    A fun trifle - a Marvel film imagined as a fairy tale. An unwieldy mix of goofy comedy and EXTREMELY SERIOUS elements (none of which are even hinted at in the trailers, as far as I can tell). Some of the iconography is really beautiful. 

    It’s fine.

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    Phil Tippett made his own The Fall (ie a personal passion project loaded with arresting unforgettable imagery) and it will haunt me for the rest of my life

  • The Sum of All Fears

    The Sum of All Fears

    ★★½

    Looking forward to the sequel, The Product of All Fears

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    Sweet, lovely, and short. A fascinating, lowkey portrait of what happens when the lives of two people with entirely different dispositions intersect.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    “I’m deeply offended by its whiteness, and we haven’t even gotten to the anti-Asian parts yet.” -My wife when I showed her the first 10 minutes of my Licorice Pizza Blu-Ray

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★★

    “Are you looking for remorse? Because he’s fresh out.”
    “A lot of remorseless things are happening!”
    “This is a man who’s dangerously low on remorse.”
    “The remorse is exiting that man’s body, leaving him bereft of remorse.”
    “This is the speech where he affirms his lack of remorse!”

    -Stuff my wife and I said to each other while watching this movie

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★★

    “Jesus? What the fuck.”

  • Spiderhead

    Spiderhead

    ★★½

    Things started going downhill the moment THE NEW YORKER logo appeared on screen

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★★½

    No one can put together a suspenseful set piece like Spielberg and for that reason alone this movie still ranks as number 2 in the entire franchise.

    But rewatching this film for the first time in awhile, I was stuck by just how dumb everyone in this film is and how stupid their decisions are. Mostly Vince Vaughn, who lets an ENTIRE GROUP OF DINOSAURS OUT at InGen camp, POTENTIALLY KILLING A SHIT TON OF PEOPLE. He then jeopardizes the…

  • Crash

    Crash

    ★★★

    Finally watched this movie tonight and now I understand why people say it didn’t deserve to win Best Picture in 2006