Dave has logged 270 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Cops and Robbers

Cops and Robbers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Down and Out in Beverly Hills

Down and Out in Beverly Hills

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Derek's Dead

Derek's Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Highball

Highball

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
10
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crank

Crank

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Baltimore Bullet

The Baltimore Bullet

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Track 29

Track 29

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
The Carey Treatment

The Carey Treatment

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Old School

Old School

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dick

Dick

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Death Wish Club

Death Wish Club

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Plaza Suite

Plaza Suite

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
California Suite

California Suite

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Bounce

The Big Bounce

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry