RSS feed for Dave

Dave has logged 73 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Renoir

Renoir

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Story of the Kelly Gang

The Story of the Kelly Gang

1906
×
★★★★
Edit this entry  
30
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ned Kelly

Ned Kelly

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rotation

Rotation

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mao's Last Dancer

Mao's Last Dancer

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Courier

The Courier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Marriage in the Shadows

Marriage in the Shadows

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Somewhere in Berlin

Somewhere in Berlin

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trace of Stones

Trace of Stones

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trace of Stones

Trace of Stones

1966
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Münchhausen

Münchhausen

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black '47

Black '47

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mademoiselle Paradis

Mademoiselle Paradis

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry