RSS feed for Dave

Dave has logged 382 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Wound

The Wound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Unrest

Unrest

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trophy

Trophy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Woodshock

Woodshock

2017
×
★½
Edit this entry  
01
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Menashe

Menashe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cries from Syria

Cries from Syria

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry